Herkes işverenin daha fazla para ödemek için hevesli olmasını ister. Ancak sıra iş görüşmesine geldiğinde ücretle ilgili sorularda hemen herkes kıvranır. Bunun bir nedeni, iş görüşmeleri sırasında ücret konusunun insan üzerinde baskı oluşturmasıdır. İstediğiniz ücreti elde etmek, bu konudaki sorular karşısında biraz kaçamaklı davranmanızı gerektirebilir. Sözcüklerinizi dikkatli seçin ve doğrudan soruları başka tarafa yönlendirme konusunda çekimser olmayın. Ücret konusunun kontrolünüz altında olmasını istiyorsanız şu ipuçları, aklınızın bir kenarında bulunsun.

 

1. Ücret Geçmişinizi Anlamaya Çalışan Uygulamalardan Uzak Durun

Yönetici işe alma konusunda uzman Diane Barowsky, iş arayanların ücret gereksinimlerini bu çabalarına açıktan açığa dahil etmemeleri gerektiğini söylüyor. ”Bir bilgiyi dışarıda bıraktığınızda bir risk aldığınız doğrudur. Ücretle ilgili bilgiyi bu talebinizde ifade etmediğiniz için başvurunuz geçersiz olabilir. Ancak kendinizi pazarlamak için kestirme bir yol kullanmış olursunuz, ayrıca bu konuda ücret skalasının ne düzeyde olduğunu da bilmiyorsunuz”.

Bunun yerine kendi deneyiminizle uyumlu ücret öngörülerinizi ve bu iş pozisyonunun mevcut piyasa rakamlarıyla karşılaştırmalı olarak ifade edebilirsiniz.

 

2. Şu Anda Ne İşle Meşgulsunuz?

Bu soruya son derece dikkatli yanıt verin. Becerilerinizden söz ederken, yeni işin mevcut işinizle karşılaştırılamayacağını ifade edin. Mevcut işinizin bu pozisyonda almanız gereken ücretin karşılığı olmadığını söyleyebilirsiniz. Barowsky, “Yanıtınız, şu an yaptığınız iş olmamalıdır. Yanıtınız, becerilerime ihtiyaç duyduğunuzu biliyor ve bu konuda adil bir ücret seviyesinde anlaşabileceğimize inanıyorum, olmalıdır” diyor. Böyle bir yanıt, sizin kendinize güveninizi gösterir.

Ayrıca bu düzeyde gerçekleştirilen iş görüşmesinde iki adayın söz konusu olduğu durumlara da hazırlanmalısınız. Aynı becerilere sahip olmanıza karşın çeşitli nedenlerle daha az ücret teklif edilebilir. Geçmişte ne ücret aldığınız önemli değildir. Beceri ve deneyimlerinizin yanı sıra organizasyon için neler yapabileceğiniz öne çıkan konular olacaktır.

 

3. İşverene Bir Rakam Söylemek

Her işverenin kafasında üzerinde oynayabileceği kendi belirlediği bir maaş skalası vardır. Bunu her zaman bilemezsiniz. Barowsky, “Bu bilgiye sahip olmadığınızı hissettiğiniz zaman kendinizi daha düşük bir rakamla değerlendirmeniz mümkündür. İşveren de buna tabii ka balıklama atlar. Daha sonra sizden daha fazla ücretler alıp benzer işleri yapan insanlarla aynı ortamda çalışmak zorunda kalabilirsiniz” diyor. Dolayısıyla ücret gereksinimlerinizi dile getirmeden önce söz konusu pozisyon için ücret skalasının ne olduğunu öğrenmeye çalışın.

 

Eğer söz konusu skala, istediğiniz rakamın altında kalıyorsa, XYZ’ye yakın bir rakam öngördüğünüzü söyleyeyin. XYZ’nin aldığı ücretin sizin hedeflediğinizin en az yüzde 10 ya da 20 yukarıda olmasına dikkat edin. Eğer pozisyonunuz için gerçekten az ödendiğini düşünüyorsanız, daha yukarıda bir noktayı hedefleyin.

 

4. Bir Rakam Telaffuz Etmeye Mecbur Edilirseniz?..

İstediğiniz rakamı gerçekçi ifade eden bir ücret aralığı söyleyebilirsiniz. Unutmayın ki, işverenler daima bu aralığın en altına bakarlar, dolayısıyla en alt seviyede alacağınız ücreti mümkün olduğu kadar yüksek söyleyin. Eğer 5 bin TL maaş alıyorsanız, alt sınırı 6 bin TL olarak belirleyebilirsiniz.

 

5. Görüşmeye Bazı Araştırmalar Yaparak Hazırlanın

Kendi alanınızda çalışan diğer insanları araştırın. Profesyonel organizasyonlarla ilişki kurun ve yıllık ücret araştırmalarını gözden geçirin. Profesyonel yayınları okuyun. İnternetteki şi topluluklarını ve kendi iş networkünüzü gözden geçirip diğer insanların durumunu araştırın.

 

6. Bordronuzu Görmek İsterler mi?

Eğer bir işveren sizin eski işvereninizle ilişkiye geçmek isterse bu vesileyle ücretinizi de öğrenebilir.  Bu nedenle iki kere düşünün: Gerçekten sizi tehdit eden biriyle çalışmak istiyor musunuz? Barowsky, “Eğer görüşme süresince size şık görünmek ya da sizi etkilemek için çok fazla üzerinize geliyorlarsa daha sonra orada çalışmaya başladığınızda size nasıl davranacaklarını düşünün” diyor.

 

Sonuç olarak konu sadece iyi bir ücret almak değil aynı zamanda saygı da görmektir. işte, çalışan ve işveren arasındaki saygı ancak karşılıklı olursa ödüllerini de beraberinde getirir.