Örnek CV arayanların bazıları tek bir CV formatının her sektörden, her iş alanından çalışana uyarlanabileceğini düşünür. Halbuki senin için ÖRNEK CV olabilecek özgeçmiş, senin tecrübe seviyen, sektörün, hedeflediğin pozisyon seviyesi, yaşadığın ülke hatta şehre göre değişiklik gösterir. Önemli olan hedeflediğin kariyere seni götürebilecek CV’yi hazırlaman ve mülakatta da kendini en doğru şekilde ifade edebilmen.

Sendeki yeterliliği ve/veya potansiyeli gören işe alım uzmanları seni işe aldığında ise bu vaatlerini yerine getirmen gerekiyor. Ancak işe girdikten sonra strese yenik düşmemen ve eksikliklerinden korkmaman önemli. Evet mükemmel değilsin ama unutma ki seni işe alanlar da dahil olmak üzere çalışacağın şirketteki kimse de mükemmel olmayacak. Senden beklenen de kusursuz ve hatasız olman değil, hep daha iyisini başarabilmen. Eksikliklerinle yüzleşmezsen onları başkaları görmeye devam eder ancak sen onları kabullenemediğin sürece bu yönlerini göremez ve iyileştirmezsin.  Tabii bu aşamaya gelip o işe girebilmek için, ilk olarak hedeflediğin işe, senin deneyimine, karakterine ve eğitimine uygun bir özgeçmişin olması gerekiyor.

 Başvurularını öne çıkaracak CV’nin ne kadar değişebileceğine örnek olarak:

  • Eğer uluslararası firmalara ya da yurt dışıyla iş yaptığı için İngilizce şartı arayan firmalara da başvuruyorsan ve İngilizcen varsa, İngilizce CV hazırlaman çok önemli. Bazı firmalar ilanlarını sadece İngilizce yayınlıyorlar ve başvuruların da bu dildeki özgeçmişlerle yapılmasını bekliyorlar.
  • Türkiye’deki çoğu şirket CV’inde doğum tarihini de görmek isterken, bazı Avrupa ülkelerinde doğum tarihini yazman ayrımcılık kurallarına aykırı olduğu için hoş karşılanmayabiliyor.
  • Finans veya pazarlama alanlarında bir iş arıyorsan, yönettiğin toplam bütçeyi belirtmen seni öne çıkaracaktır.
  • Fakat insan kaynakları alanında bir tecrübeni yazacaksan, şirketin cirosu yerine yönettiğin kişi sayısı ve çalışan memnuniyeti seviyesi ve/veya turnover oranlarındaki katkından bahsedebilrsin.

Hangi tecrübenin, işverenin aradığı hangi yetenekle özdeşlettiğini bulmak ve doğru kelimelerle seni CV’nde anlatmak ise ayrı bir uzmanlık işi. CV Danışmanı Ekibi olarak burada senden yükün çoğunu alıp, seni en faydalı olacak ve fark yaratacak şekilde CV’inde tanıtmak için çalışıyoruz.  Sana doğru soruları sorup senden yeterince bilgi alan bir uzman, işverenlerin görmek istediği başarılarını ortaya çıkarabilir. Eğer yeni mezunsan da üzülme. Şu an başvurduğun işler yeni mezunlara uygun işler olacağı için bu senin için bir dezavantaj olmayacak. Yeni mezunsan da, hedeflerinden ve güçlü yönlerinden bahsetmen ve başvurduğun işlere uygun ön yazılarla öne çıkman kritik.

Eminiz ki sadece başvuru yapmak için başvuru yapmıyorsun ve verdiğin emeğin sonucunda artık istediğin mülakata çağrılmak istiyorsun. O yüzden seni ve hedeflerini tanıyarak, sana kariyer tavsiyeleri verecek ve Profesyonel CV hazırlayacak CV Danışmanı Ekibi’miz sana yardımcı olmak için burada.  CV’ni tamamıyla kendin hazırlamak istersen de, sitemizdeki diğer makaleleri ve önerilerimizi okuyup ücretsiz faydalanabilirsin.