Pazarlama cephesinde özellikle çok kanallı, dijital medya pazarlama gibi yeni dinamikler nedeniyle manzara farklılıklar gösteriyor.

 

Şikago merkezli ve teknoloji alanında birçok müşteriye sahip pazarlama iletişimi ajanslarından biri olan Walker Sands Communications’ın insan kaynakları müdürü Ellen Hanson, şunları söylüyor: “2015 yılının ikinci yarısını çok yoğun geçiriyoruz. Bu nedenle çalışan sayımızı 2016 yılında yüzde 50 artırmayı planladık. Yazarlar, programcılar ve reklamcılık uzmanları aramaya başladık”.

2007-2009 yılları arasında yaşanan ve hala etkileri hissedilen ekonomik durgunluk dönemi, pazarlama, reklamcılık ve halkla ilişkiler alanlarını da etkiledi. Kaliforniya’da faaliyet gösteren PR ve iletişim ajansı HansenHouse Communication’ın sahibi Glenn Hansen “İki ya da üç yıl öncesine kadar, şirketler, pazarlama departmanlarında kesintiye giderlerdi. Fakat şimdi bu departmanların eski durumlarına dönmeleri gerektiğinin artık farkındalar” diyor.

Şirketler, bu kez de yatırımlarını, pazarlama çalışanlarına mı, yoksa ajanslara mı yapmaları gerektiği konusunda karar veremiyor. Bir dijital pazarlama ajansı olan Roundarch Isobar’ın başkanı Jim Butler konuyla ilgili şunları söylüyor: “Ekonomik şartlar yüzünden çok sayıda şirket, hala sorun yaşamasına rağmen, dijital alanda büyük yatırımlar yapıyor. Çoğu müşterimiz mobil stratejiler geliştirmemiz için neredeyse umutsuz bir biçimde kapımızı çalıyor”.

ÇOK KANALLI MEDYA YETENEKLERİNE TALEP ARTIYOR
Endüstri uzmanları, 2016 yılında, teknolojiyle pazarlamanın kesişim noktasının, pazarlama alanında iyi bir iş kapısı olacağını söylüyor. Butler şunları ekliyor: “Önümüzdeki birkaç yılda sadece Şikago içinde 150 ile 200 arasında kişiyi işe almayı hedefliyoruz”. Pazarlamanın temel yetkinliklerine  sahip uzman kişilerin yanı sıra Roundarch, ayrıca, medya stratejistleri, kullanıcı deneyimi tasarımcıları, web tasarımcıları, Java geliştiriciler ve içerik yöneticileri aramayı planlıyor.

Pazarlamanın yeni alanına kendini entegre edememiş uzmanlar, 2016 yılında, artık kendilerine olan ilginin azaldığını görecekler. Butler şunları söylüyor: “Çok kanallı kullanıcı deneyimine hakim insanları bulmak en zor işlerden biridir. Bunu mobil alan takip ediyor. Bunların yanında yaratıcı ve görsel tasarım alanında çalışanları bulmak biraz daha kolay”.

Roundarch’ın en son yayınladığı iş ilanlarında SEO teknik stratejisti, kullanıcı tecrübesi yöneticisi ve proje müdürü gibi pozisyonlar dikkat çekiyordu.

Meslekleri için bir gelecek ümit eden pazarlama uzmanlarının dijitalle ilgilenmekten başka şansı olmadığı açık bir gerçek. Dünya çapında 4 bin 400 çalışanı olan medya satınalma ajansı MEC’te kıdemli yetenek alım müdürü olan Christine Stack konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Dijital ve geleneksel medya planlamaları arasındaki sınırlar bulanıklaşmaya başladı. Şu an bütün medya alanları üzerinde çalışabilecek medya planlamacılarına ihtiyaç duyuyoruz”. MEC bir süre önce verdiği iş ilanlarında, kıdemli dijital medya işortağı, kıdemli medya planlaması direktörü ve konvansiyonel ve dijital medyanın her ikisine hakim pazarlama müdürü gibi mevcut çeşitli pozisyonlardan söz ediyordu.

2016 yılında pazarlama analistleri için de aktif bir sene olacak. Pace Üniversitesi Profesörü ve The Secret to Getting a Job After College: Marketing Tactics to Turn Degrees into Dollars kitabının yazarı Larry Chiagouris’e göre günümüzde gittikçe daha fazla sayıda işveren ‘büyük verilerle’ çalışma potansiyeli olan pazarlamacılar arıyor. İşverenlerin, bugün, online reytingler ve kullanıcının ürettiği online içerikler gibi konularda uzmanlaşmış kadrolara ihtiyacı var.

Teknik yatkınlığın yanında, pazarlama firmalarının ve şirket için departmanlarının söylediğine göre, bu alanın en temelinde olan” iletişim” konusunda yetenek sahibi insanlar bulmakta güçlük çekiliyor. Chiagouris şunları söylüyor: “Pazarlamacılar, eğer iletişim yeteneklerine sahipseler, ekonomi eğitimli kişiler arar. “Economics majors are sought out by marketers if they can communicate, Pazarlama insanları eğer anatik iş yapabiliyorlarsa talep görürler.”

ADAYLARIN YETENEKLERİNİ TEST EDEN İŞ VERENLER
Gittikçe daha fazla sayıda ajans, adayların sadece kağıt üstündeki yeteneklerini incelemek yerine o yetenekleri test ediyor. Hanson konuyla ilgili şunları söylüyor: “Başlangıç seviyesinde iyi derecede yazım yeteneği olan kişiler arıyoruz, özellikle mühendislik, tıp ve finans alanlarında. Yakın zamanda üç adet medya ilişkileri uzmanı kadrosu için 413 başvuru aldık. 53 tane yazım testi yolladık, fakat sadece 15 tanesini görüşmeye çağırıp üçünü işe aldık. İletişim konusunda diplomanız olması bizim için yazı yazmayı bildiğinizi göstermez”.

 

Bunun yanında pazarlama alanında çalışan teknoloji uzmanlarının, potansiyel işverenlerine, mesajlarını iletebileceklerini göstermeleri gerekiyor. Butler şunları söylüyor: “İş görüşmesi sırasında adayların detaylara gösterdiği özen ve yazılı iletişim yeteneklerinin değerlendirilmesi güç olabiliyor. Bu nedenle testler yarattık. Bu testler bir bilgisayar uygulamasının nasıl mobil platforma taşınabileceğinden, küçük bir teklif talebine nasıl cevap verileceğine kadar çeşitlilik gösteriyor”.