Müzik hayatımızda derin bir rol oynuyor. Mutluluğumuzu yansıtıyor, üzgünken sakinleştiriyor ve  dinlediğimiz şarkı hislerimize yön veriyor. Eğer kariyerinizi müzik üzerine yapmayı planlıyorsanız şimdi okuyacaklarınız çok ilginizi çekecek.

Müzikle ilgili bütün meslekler müzik endüstrisinin içinde yer almaz.

Eğer müziğe yeteneğiniz varsa ve bu alanda başarılı olacağınızı düşünüyorsanız, müzik endüstrisinde çalışmanın size uygun olup olmadığını bir kez daha düşünün. Müzik endüstrisinde bazı meslekler yetenek, bazıları ise yaratıcılık ve iş zekası gerektirir.

İşte müzik piyasasının içinde yer alabileceğiniz 10 meslek:

REPERTUVAR HAZIRLAMA

Yetenek keşfetmek için sesinizin değil kulaklarınızın iyi olması gerekiyor. Bir sanatçıyı keşfetmek size göre bir iş ise repertuvar hazırlamak ve yetenekleri öne çıkarmak için bu mesleğe yönelebilirsiniz.

 

KOMPOZİTÖR / ARANJÖR

Kompozitörler orijinal müzik yaratır ve varolan müziği çeşitli enstrümanlarla zenginleştirirler. Birçok kompozitör aynı zamanda aranjördür.

 

KONSER ORGANİZATÖRLÜĞÜ

Başarılı bir konser organize etmek için işletme ruhundan anlayan biri olmanız gerekir. Organizatörler, bilet satışlarından, konserin dinleyiciye duyurulmasına kadar her detayla ilgilenir.

 

DJ – DISK JOCKEY

Eğer evde dinlediğiniz müziğe çeşitli enstrümanlar ile miks yapıyorsanız, bu yeteneğinizi neden dinleyici ile paylaşmıyorsunuz? Üstelik zevk için yaptığınız bu aktiviteyi, mesleğiniz haline getirip, bu işten para da kazanabilirsiniz. Enerjik kişiliğiniz ve müzik bilginizle dinleyicilerin eğlenmesini sağlayabilir ve birden bire şehirdeki ünlülerden biri haline gelebilirsiniz.  

 

MÜZİK YAZARLIĞI / ELEŞTİRMENLİĞİ

Bir rock star ile nasıl yakınlaşabilirsiniz? Önce işlerini takip edersiniz. Sonra onlarla röportaj yaparsınız ve onlar hakkında yazılar yazarsınız.

 

MÜZİK ARŞİVİ YARATMAK

DJ’lerin ya da film müziği yönetmenlerinin kullanması amacıyla müzikal kayıtların derlenmesi, müzik kütüphanesi arşivi oluşturma ve ciltlenmemiş notaların toparlanması da müzik ile ilgili bir meslek türüdür.

 

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ

Müzik öğretmenleri her yaşta insanları müzik ile tanıştırırlar. Bu iş içinizdeki müzik tutkusunu başkaları ile paylaşıp, bu duyguya ortak etmenizi sağlar.

 

MÜZİK TERAPİSTİ

Şarkı söylemekten, kompozitörlüğe, ritmik hareketlerden enstrüman çalmaya kadar birçok farklı yöntem bugün hasta tedavisinde kullanılıyor.

 

SES VE KAYIT MÜHENDİSLİĞİ

Ses ve kayıt mühendisliği, müzik ile teknolojinin birleştiği meslek dalıdır. Ses mühendisleri miksaj yaptıkları odalarda ideal sesi yakalamaya çalışırlar.

 

STÜDYO MÜZİSYENLİĞİ

Stüdyo müzisyenleri müziğe olan aşkımızın başlama sebebidir. Stüdyoda veya canlı performansta solo veya toplilik olarak enstrüman çalarlar.