Güvenilir bir yönetici olmak istiyorsanız, öncelikle mesleğinizde donamınlı olmanız gerekiyor. Missouri Üniversitesi Bilim ve Teknoloji alanında Mühendislik Yönetimi ve Sistem Mühendisliği Profesörü Ken Ragsdel, ses mühendisliği mesleğinde saygınlık yaratmanın ve takım arkadaşlarınızın size güven duymasının önemli olduğunu belirtiyor ve “Eğer teknik uzmanlar sizi yönetici düzeyinde bir mühendis olarak kabul etmezlerse, bu sizin yöneticilik kariyerinize zarar verebilir” diyor.

Innovationedge danışmanlık şirketinde çözüm geliştirme uzmanı olarak çalışan kimya mühendisi Jeff Lindsay’e göre yönetici konumuna gelmek isteyen bir mühendis, kesin ve doğru karar verebilme yetisine sahip olmalı. Ancak bu kararlar siyah beyaz gibi olmak zorunda değil ve mühendis mentalitesinden biraz daha farklı yetenekler gerektiriyor.

Ragsdale ise mühendislikte yöneticilik hakkında şunları söylüyor: “Mühendislikte yöneticilik, insan ve para yönetiminin keşisim noktasıdır. Teknik yetenekleriniz yönetici konumunda karşılaşacağınız sorunlarla başa çıkmanıza yardım edecek. İnsanlarla anlaşabilmek için kişisel becerilerinizi geliştirmeniz, organizasyonun bir parçası olarak da paranın yönetimine hakim olmanız gerekiyor”.

 

BİR DANIŞMANINIZ OLSUN

Kendi şirketinizde ya da başka şirketlerde yer alan yönetici konumuna gelmiş mühendisler ile irtibata geçin. Kariyer yönetimi danışmanı Michael Couch, başarılı bir yönetici olmak için, mutlaka size yol gösteren bir danışmanınız olması gerektiğini savunuyor. Couch, “Planladığınız kariyerde sizinle aynı aşamalardan geçmiş deneyimli biri ya da kariyer yolunuza ışık tutacak bir danışmana ihtiyacınız olacak. Kıdemli mühendislerin tavsiyelerini alın ve eleştirilere açık olun” diyor.

Mühendislik alanında kariyer koçu Julie Naster, ayrıca şunları söylüyor: “İş arkadaşlarınız ve patronunuzun yönetici mühendis pozisyonuna gelmek ve bu nedenle yetkinliklerinizi geliştirmek istediğinizi bilmesinde fayda var. Kurum içinde bu amaçla görevli ve size koçluk yapabilecek mentor kişiler olabilir”.

 

 

TEKNİK YETKİNLİKLERİNİZİ GELİŞTİRİN

Yöneticilik, denetlemek, insan ilişkilerini yönetmek, yetenek ve deneyiminizle çalışanları geliştirmek ve motive etmektir. Müdendislik alanında yönetici olmak için bütün bu özelliklerin yanı sıra kendinizi teknik olarak geliştirmeniz de gerekir.

Couch,  terfi etmek için alanınızı ilgilendiren ama dışında olan her şeye ilginiz olması gerektiğini belirtiyor.

Mühendislik danışmanlık şirketi Stantec’de insan kaynakları müdürü Alan Gee, “İş tanımınızı yaparken vizyonunuz geniş olsun, sadece sizden yapmanızı bekledikleri ile kendinizi sınırlamayın” diyor. Örneğin şirketinizin gerçekleştiği yıllık sosyal sorumluluk projelerinin şirketin imajını olumlu yönde etkilediğini söyleyen Gee, yapılan sosyal projelerin takım ruhunu ve iletişim yeteneklerini geliştirdiğine dikkat çekiyor.

 

PROJE YÖNETİMİ DENEYİMİ

Sadece teknik niteliklerini geliştirmeye fazlasıyla yoğunlaşan mühendisler, bu nedenle kendi işlerini yaparken zaman zaman daha geniş bir ekibin hatta bir kurumun parçası olduğunu anımsamakta zorluk çekebiliyor.

Şirketler ve onun alt departmanları bütçe kaygısı yaşayan, müşteriler ve hizmet verdikleri kurumlar itibarıyla zamanlama endişeleri olan, politik gerçekliklere dikkat etmesi gereken varlıklardır. Eğer mühendis olarak bir yöneticilik pozisyonu hedefliyorsanız, günlük operasyonlar dahilinde tüm resmi bir bütün içerisinde görme arzusu duymalısınız.

Gee’ye göre proje yönetimi ve eğitimi size “son dakikada bazı ayrıntıları görme ve daha üst bir bakış noktasından durumu değerlendirme fırsatı verecektir”.

Cramster.com sitesinin teknoloji alanındaki başkan yardımcısı Tony Bako, proje yönetimi yapan birinin şirket hakkında daha kolay stratejik kararlar alabileceğini söylüyor.

Bako, şirketlerin yönetici adaylarını değerlendirirken daha önce hangi görevleri üstlendiklerini incelediklerini ve önemli görevlerde yer almış olan adaylara öncelik verdiklerini ifade ediyor.